D38999/26WH21PC-LC
Mfr.Part #
D38999/26WH21PC-LC
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Contact Plating :
21
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size - Insert :
23-21
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug Housing
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Coupling Nut
IEC Conformance :
Published :
2007
Total Number of Contacts :
21
Gender :
Male
Datasheets
D38999/26WH21PC-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WH21PC-LC Overview
D38999/26WH21PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WH21PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WH21PC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER