D38999/26WH21PB-LC
Mfr.Part #
D38999/26WH21PB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 21POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
yes
Contact Plating :
Shell Finish :
Cadmium
DIN Conformance :
No
Length :
31.34mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
21
Contact Gender :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Contact Size :
16
Plating :
Cadmium, Chromate
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WH21PB-LC Overview
D38999/26WH21PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH21PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH21PB-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT