D38999/26WH21PA
Mfr.Part #
D38999/26WH21PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WH21PA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Bulk
Current Rating :
13A
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
Number of Positions :
21
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
21
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
A
Threaded
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/26WH21PA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/26WH21PA Overview
D38999/26WH21PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WH21PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WH21PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER