D38999/26WH21HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WH21HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WH21HB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
21
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Published :
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
No
Total Number of Contacts :
21
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26WH21HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WH21HB Overview
D38999/26WH21HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WH21HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WH21HB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER