D38999/26WH21AA
Mfr.Part #
D38999/26WH21AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 21POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Plating :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
21
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Aluminum Alloy
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Mixed Contacts :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, RFI SHIELDED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58364
Contact Gender :
Male
Body/Shell Style :
PLUG
Mounting Type :
CABLE
MIL Conformance :
yes
Coupling Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination Type :
Crimp
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Shell Size :
H
Datasheets
D38999/26WH21AA
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE CADMIUM PLATED
D38999/26WH21AA Overview
D38999/26WH21AA Features
D38999/26WH21AA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WH21AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT