D38999/26WG41SC
Mfr.Part #
D38999/26WG41SC
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Male
Mixed Contacts :
Feature :
Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Mount :
CABLE
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Military
Datasheets
D38999/26WG41SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded