D38999/26WG41PD
Mfr.Part #
D38999/26WG41PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
yes
Mount :
CABLE
Feature :
Self Locking
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
Published :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
Crimp
Applications :
Military
Insert Material :
Thermoplastic
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/26WG41PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/26WG41PD Overview
D38999/26WG41PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG41PD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG41PD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER