D38999/26WG41PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WG41PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Cadmium
Published :
Feature :
Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
41
Applications :
Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
CABLE
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Orientation :
D
Number of Positions :
41
Shell Size, MIL :
G
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26WG41PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded