D38999/26WG41PA-LC
Mfr.Part #
D38999/26WG41PA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 41C 41#20 PIN PLUG
Stock
72
In Stock :
72
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
41
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
41
Orientation :
A
IEC Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Feature :
Coupling Nut
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
21-41
Shell Size, MIL :
G
Body Plating :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Non-RoHS Compliant
Published :
2009
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gold
Conesys D38999/26WG41PA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WG41PA-LC Overview
D38999/26WG41PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG41PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG41PA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT