D38999/26WG41HC
Mfr.Part #
D38999/26WG41HC
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
1 (Unlimited)
Color :
Insert Material :
Thermoplastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Self Locking
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Male
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
21-41
Connector Type :
Plug, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
C
Applications :
Military
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Published :
2009
Shell Size, MIL :
G
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26WG41HC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded