D38999/26WG41AN
Mfr.Part #
D38999/26WG41AN
Description
CONN PLUG HSG MALE 41POS INLINE
Stock
40
In Stock :
40
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Plastic
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Filter Feature :
No
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Type :
Unknown
Contact Size :
20
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Plating :
G
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
21-41
Note :
Contacts Not Included
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
Threaded
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Published :
2009
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/26WG41AN
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WG41AN Overview
D38999/26WG41AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG41AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG41AN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT