D38999/26WG41AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WG41AB
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 41C 41#20 PIN PLUG
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2009
Orientation :
B
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
41
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
21-41
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Termination :
Crimp
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
41
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26WG41AB
Conesys D38999/26WG41AB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WG41AB Overview
D38999/26WG41AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG41AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG41AB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT