D38999/26WG39SE
Mfr.Part #
D38999/26WG39SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
Orientation :
E
yes
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
39
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26WG39SE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/26WG39SE Overview
D38999/26WG39SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WG39SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WG39SE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER