D38999/26WG39SD-LC
Mfr.Part #
D38999/26WG39SD-LC
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
53
In Stock :
53
Manufacturer :
Glenair
Shell Finish :
Cadmium
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
21-39
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e4
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Aluminum
Contact Size :
Orientation :
D
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
D38999/26WG39SD-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WG39SD-LC Overview
D38999/26WG39SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WG39SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WG39SD-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER