D38999/26WG39SC
Mfr.Part #
D38999/26WG39SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26WG39SC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Self Locking
Radiation Hardening :
No
Mount :
CABLE
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Published :
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
39
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
C
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Material :
Aluminium
Shielded
Color :
Olive Drab
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Material :
COPPER ALLOY
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26WG39SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WG39SC Overview
D38999/26WG39SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG39SC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG39SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER