D38999/26WG39SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WG39SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Total Number of Contacts :
39
Shell Size, MIL :
G
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Mount :
CABLE
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Self Locking
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
39
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Gender :
Male
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
D38999/26WG39SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded