D38999/26WG39SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WG39SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
No
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Self Locking
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Applications :
Military
Orientation :
C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
39
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Number of Positions :
39
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mount :
CABLE
Datasheets
D38999/26WG39SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WG39SC Overview
D38999/26WG39SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG39SC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG39SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER