D38999/26WG39PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WG39PN
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Plating :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
No
Feature :
Coupling Nut
MIL Conformance :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
G
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
39
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
39
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
21-39
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26WG39PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26WG39PN Overview
D38999/26WG39PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WG39PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WG39PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER