D38999/26WG39PC
Mfr.Part #
D38999/26WG39PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Feature :
Self Locking
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Empty Shell :
No
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Mount :
CABLE
Filter Feature :
G
Radiation Hardening :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Male
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
39
Published :
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
39
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Color :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26WG39PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WG39PC Overview
D38999/26WG39PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG39PC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG39PC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER