D38999/26WG39PB
Mfr.Part #
D38999/26WG39PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
307
In Stock :
307
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Applications :
Military
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Published :
2009
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
39
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Feature :
Self Locking
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Radiation Hardening :
Shell Size - Insert :
21-39
Mount :
CABLE
Number of Positions :
39
Datasheets
D38999/26WG39PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WG39PB Overview
D38999/26WG39PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG39PB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG39PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER