D38999/26WG39JN
Mfr.Part #
D38999/26WG39JN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Polarization :
N
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Ports :
1
Body Orientation :
Straight
ECCN (US) :
EAR99
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Termination Style :
Crimp
Less Contact :
No
Mounting :
Cable Mount
Military Standard Series :
Series III
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Free Hanging
Product :
Plugs
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
N
Wire Size (AWG) :
Amphenol
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size / Insert Arrangement :
Termination :
Crimp
Termination Method :
Shell Plating :
Cadmium
Contact Gender :
SKT
Number of Contacts :
39
Plating :
Cadmium, Chromate
Mating Style :
Threaded
Type :
Circular
Number of Terminals :
39
Shell Style :
Straight
Tradename :
Brand :
Amphenol Aerospace
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Product Length (mm) :
Mating Cycle (Cycles) :
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size :
21
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
39 Position
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Gender :
PL
Mounting Angle :
Product Diameter (mm) :
41.7
Series :
D38999 III
Datasheets
D38999/26WG39JN
Aluminum Alloy 39 Position Positions Crimp