D38999/26WG39BB
Mfr.Part #
D38999/26WG39BB
Description
CONN PLG HSG FMALE 39POS INLINE
Circular Connector Housings
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
CABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Termination Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
Pbfree Code :
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body/Shell Style :
PLUG
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Backshell Type :
Solid
Shell Size :
G
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Gender :
FEMALE
Coupling Type :
Threaded
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
39
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Datasheets
D38999/26WG39BB
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE CADMIUM PLATED
D38999/26WG39BB Overview
D38999/26WG39BB Features
D38999/26WG39BB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WG39BB Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT