D38999/26WG16SN-LC
Mfr.Part #
D38999/26WG16SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG FMALE 16POS INLINE
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Feature :
Coupling Nut
Contact Size :
16
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size, MIL :
G
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
21-16
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
16
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Cadmium
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26WG16SN-LC Overview
D38999/26WG16SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WG16SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WG16SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT