D38999/26WG16SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WG16SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Length :
33.14mm
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
16
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
G
Radiation Hardening :
No
Feature :
Self Locking
Shell Size - Insert :
21-16
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Size :
16
Applications :
Military
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Mount :
CABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Current Rating (Amps) :
13A
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Published :
2001
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
D38999/26WG16SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WG16SB Overview
D38999/26WG16SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG16SB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG16SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER