D38999/26WG16SA
Mfr.Part #
D38999/26WG16SA
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
No
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Insert Material :
Thermoplastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Current Rating :
13A
Pbfree Code :
Plating :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Total Number of Contacts :
16
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Color :
Number of Positions :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bulk
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/26WG16SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded