D38999/26WG16SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WG16SA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 16POS CRIMP
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
21-16
Total Number of Contacts :
16
Pbfree Code :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
No
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
G
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
Orientation :
A
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
16
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Plating :
Cadmium
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/26WG16SA
Conesys D38999/26WG16SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/26WG16SA Overview
D38999/26WG16SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WG16SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WG16SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER