D38999/26WG16PNL
Mfr.Part #
D38999/26WG16PNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WG16PNL
Manufacturer :
Corsair
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
16
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug Housing
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
16
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Male Pins
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Bulk
Datasheets
D38999/26WG16PNL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26WG16PN-LC Overview
D38999/26WG16PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WG16PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WG16PN-LC Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT