D38999/26WG16JB
Mfr.Part #
D38999/26WG16JB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WG16JB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Gender :
Male
Color :
Olive Drab
Body Plating :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
16
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Self Locking
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Military
Shell Size, MIL :
G
HTS Code :
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
13A
Total Number of Contacts :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
B
Datasheets
D38999/26WG16JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WG16JB Overview
D38999/26WG16JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG16JB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG16JB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER