D38999/26WG16BN
Mfr.Part #
D38999/26WG16BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
IEC Conformance :
Non-RoHS Compliant
Shell Size :
G
Termination :
Crimp
Plating :
Cadmium
Mounting Type :
CABLE
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
16
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body/Shell Style :
PLUG
Number of Positions :
16
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Current Rating :
13A
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mixed Contacts :
Coupling Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
Contact Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/26WG16BN
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE 16 Positions
D38999/26WG16BN Overview
This product is packaged in a MIL SERIES CONNECTOR box.CABLE indicates that the device is mounted.
D38999/26WG16BN Features
D38999/26WG16BN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WG16BN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT