D38999/26WG16BD
Mfr.Part #
D38999/26WG16BD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination :
Crimp
Max Operating Temperature :
200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
G
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
CABLE
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
21-16
Shell Finish :
Cadmium
Gender :
Male
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
31.34mm
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Published :
2001
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Number of Contacts :
Radiation Hardening :
No
Orientation :
D
Datasheets
D38999/26WG16BD
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WG16BD Overview
D38999/26WG16BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WG16BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WG16BD Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT