D38999/26WG16AN
Mfr.Part #
D38999/26WG16AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26WG16AN
Stock
84
In Stock :
84
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
16
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Plating :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Total Number of Contacts :
16
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
Bulk
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
21-16
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Mixed Contacts :
Contact Type :
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/26WG16AN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26WG16AN Overview
D38999/26WG16AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WG16AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WG16AN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT