D38999/26WG11SN-LC
Mfr.Part #
D38999/26WG11SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Number of Positions :
11
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
N (Normal)
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
G
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Plating :
Cadmium, Chromate
Contact Size :
12
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Type :
For Female Sockets
Published :
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
11
Mount :
CABLE
Filter Feature :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
23A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Gender :
FEMALE
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WG11SN-LC Overview
D38999/26WG11SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WG11SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WG11SN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT