D38999/26WG11SAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WG11SAL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WG11SAL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
No
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
FEMALE
Feature :
Coupling Nut
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
12
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Plastic
Orientation :
A
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
11
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
D38999/26WG11SAL
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WG11SA-LC Overview
D38999/26WG11SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG11SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG11SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT