D38999/26WG11PN-U
Mfr.Part #
D38999/26WG11PN-U
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Backshell Material, Plating :
Metal
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
11
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Self Locking
Datasheets
D38999/26WG11PN-U
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26WG11PN-U Overview
D38999/26WG11PN-U Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WG11PN-U Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WG11PN-U Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER