D38999/26WG11PN
Mfr.Part #
D38999/26WG11PN
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
11
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
No
Unique Insert Number :
G11
Gender :
Male
Contact Size :
12
Factory Lead Time :
26 Weeks
Backshell Type :
Solid
Feature :
Self Locking
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
G
Body Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating (Amps) :
23A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Quantities :
11
Plug Diameter-Max :
1.5 inch
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Published :
Polarization :
N
Length :
33.14mm
Mount :
CABLE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Military
Datasheets
D38999/26WG11PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded