D38999/26WG11PB-LC
Mfr.Part #
D38999/26WG11PB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
11
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
21-11
DIN Conformance :
Contact Size :
12
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
11
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
2009
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WG11PB-LC Overview
D38999/26WG11PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG11PB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG11PB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT