D38999/26WG11BN
Mfr.Part #
D38999/26WG11BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
11
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Length :
31.34mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Shape :
Circular
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Plating :
Cadmium, Chromate
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
11
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Published :
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Copper
Mount :
Cable, Free Hanging
Housing Color :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Radiation Hardening :
Gender :
Male
DIN Conformance :
Contact Size :
12
Shell Finish :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26WG11BN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WG11BN Overview
D38999/26WG11BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WG11BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WG11BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT