D38999/26WG11BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WG11BD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Type :
For Female Sockets
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Empty Shell :
yes
Published :
Shell Finish :
Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Total Number of Contacts :
11
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
11
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
G
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Male
Datasheets
D38999/26WG11BD
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WG11BD Overview
D38999/26WG11BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WG11BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WG11BD Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT