D38999/26WG11BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WG11BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Published :
2006
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size, MIL :
G
Gender :
Male
Type :
For Female Sockets
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
21-11
Number of Positions :
11
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Total Number of Contacts :
11
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
12
Filter Feature :
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug Housing
Body Material :
Aluminium
Mount :
CABLE
Contact Type :
Crimp
Orientation :
C
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/26WG11BC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WG11BC Overview
D38999/26WG11BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WG11BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WG11BC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT