D38999/26WG11BC
Mfr.Part #
D38999/26WG11BC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Contact Material :
Copper
Contact Size :
12
Radiation Hardening :
No
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
21-11
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Filter Feature :
Published :
2006
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
C
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
CABLE
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/26WG11BC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WG11BC Overview
D38999/26WG11BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WG11BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WG11BC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT