D38999/26WG11BA
Mfr.Part #
D38999/26WG11BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
72
In Stock :
72
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Gold
Total Number of Contacts :
11
Gender :
Male
Contact Size :
12
Bulk
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
A
Body Plating :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Insert Material :
Plastic
Shell Size, MIL :
G
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2009
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
21-11
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
11
Datasheets
D38999/26WG11BA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WG11BA Overview
D38999/26WG11BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG11BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG11BA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT