D38999/26WG11AA
Mfr.Part #
D38999/26WG11AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Stock
72
In Stock :
72
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
12
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Threaded
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
21-11
Total Number of Contacts :
11
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
G
DIN Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug Housing
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Shape :
Circular
Published :
2009
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/26WG11AA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WG11AA Overview
D38999/26WG11AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WG11AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WG11AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT