D38999/26WF28PN-U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WF28PN-U
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
F
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
28
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
28
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Backshell Material, Plating :
Metal
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26WF28PN-U
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26WF28PN-U Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 28 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Backshell, Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/26WF28PN-U Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF28PN-U Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF28PN-U Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER