D38999/26WF28PB
Mfr.Part #
D38999/26WF28PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WF28PB
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
13A
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
Empty Shell :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Orientation :
B
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
19-28
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Shell Size, MIL :
F
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2009
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26WF28PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/26WF28PB Overview
D38999/26WF28PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF28PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF28PB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER