D38999/26WF28JC
Mfr.Part #
D38999/26WF28JC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WF28JC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
28
Coupling Nut, Self Locking
Contact Size :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
28
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
F
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Orientation :
C
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Threaded
Datasheets
D38999/26WF28JC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WF28JC-LC Overview
D38999/26WF28JC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF28JC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF28JC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER