D38999/26WF28HB-LC
Mfr.Part #
D38999/26WF28HB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 28POS INLINE
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Threaded
Contact Size :
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
19-28
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Color :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
28
Published :
2011
Shell Finish :
Cadmium
Number of Pins :
28
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WF28HB-LC Overview
This product is packaged in a Plug Housing cartonThis device's mounting type is Free Hanging (In-Line).It's packaged in a Bulk case.Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series product.It's got a lot of benefits in common with other For Male Pins products.Maintaining Coupling Nut, Self Locking when operating is easy.You'll find 28 pins on the device.
D38999/26WF28HB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF28HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF28HB-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT