D38999/26WF28BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WF28BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 28POS INLINE
Stock
72
In Stock :
72
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Orientation :
A
Gender :
Male
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
19-28
Published :
2011
DIN Conformance :
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
28
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
28
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/26WF28BA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WF28BA Overview
D38999/26WF28BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF28BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF28BA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT