D38999/26WF18SD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WF18SD-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG FMALE 18POS INLINE
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
D
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
F
Number of Pins :
18
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
19-18
Published :
2005
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
D38999/26WF18SD-LC Overview
You get it in Plug Housing packaging.Mounting type Free Hanging (In-Line) is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Other [0] products share lots of benefits with this part.Maintaining Coupling Nut, Self Locking is easy.A 18 pin is located on the device.
D38999/26WF18SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WF18SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WF18SD-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT