D38999/26WF18SB
Mfr.Part #
D38999/26WF18SB
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Feature :
Coupling Nut
Current Rating (Amps) :
5A 45A
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
18 (14 + 4 Triax)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/26WF18SB
D38999/26WF18SB Overview
D38999/26WF18SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WF18SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WF18SB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER