D38999/26WF18PA
Mfr.Part #
D38999/26WF18PA
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
F
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
19-18
Current Rating (Amps) :
5A 45A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
12 Weeks
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
18 (14 + 4 Triax)
Datasheets
D38999/26WF18PA
D38999/26WF18PA Overview
D38999/26WF18PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WF18PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WF18PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER